A Fidesz szimpatizánsaival kommunikálni egyre inkább olyan, mintha egy üzenetrögzítővel kezdeményeznénk párbeszédet. Teljes képtelenség olyan témát választani, aminek a megvitatásakor egy valamire való kormánypárti ne tudná közbevetni, hogy a Fidesz kétharmados felhatalmazással rendelkezik, valamint idén háromszor egymás után mutatta meg, hogy ki is fújja a passzátszelet ebben az országban.
A Fidesz egy dologhoz egészen biztosan ért, a tömör és könnyen értelmezhető üzenetek kommunikálásához a legalacsonyabb szintű ismeretekkel rendelkezők számára is. A kétharmados felhatalmazás tényének tendenciózus ismételgetése is ezen üzenetek körébe tartozik. Válasznak, ellenérvnek nem tekinthető, hiszen a választás eredményét senki nem vitatja. Kár is lenne, a tények köztudottan makacs dolgok. A kétharmad pusztán amiatt vált ellenérvvé, mert a kormány ekként hivatkozik rá a társadalmi viták során.
Mivel egy tényt cáfolni képtelenség, ezért az ellenfél megzavarása céljából valóban jó taktika minél többször szóba hozni a számunkra kedvező tényeket. Ugyanakkor a valóságnak megfelelő tény sem ér egy fabatkát sem akkor, ha abból hamis következtetést vonnak le.
A Fidesz kétharmadból levont következetése még egy kiscsoportos óvodás felfogóképességét sem haladja meg. Vulgárisan összefoglalható annyiban, hogy „többség dönt, egység nyal”. Bővebben: mivel a választók akaratából – nagyvonalúan tekintsünk el a Fidesz által átírt választási eljárás és politikai reklám szabályainak hatásától – a Fidesz önállóan hozhat döntést, ezért a Fidesz értelmezésében a kormány minden döntését helyesnek tartják a választók. Aki esetleg nem, az nem tiszteli a többség akaratát, így akár antidemokratikusnak is nevezhető. A Fidesz döntéseinek helyeslése tehát nem választás kérdése, hanem állampolgári kötelesség.
A fenti következetés egy demokráciában nyilvánvalóan hamis kell, hogy legyen. A demokrácia ugyanis egy olyan társadalmi berendezkedés, ahol a társadalom összes teljes jogú tagja – nem pedig egy egyén, vagy a hatalom egy bizonyos csoportja – igazgatja a közügyeket.
Amennyiben tehát az elvárás az, hogy a kétharmados felhatalmazás tényét ellenérvként kezeljük, amit cáfolni kellene tudnunk, a fenti hamis következtetést kellene tárgyalási alapnak tekintenünk. Ennek megfelelően egy társadalmi vita során nem egyszerűen csak nem elegáns arra hivatkozni, hogy a Fidesz volt a választópolgárok akarata, hanem súlyos szereptévesztés is.